Funkcja budynku: Gastronomiczna – kawiarnia

Lokalizacja: os. Centrum C1, Kraków

Zakres prac: Przebudowa i zmiana sposobu użytkowania lokalu usługowego

Rola IEC w procesie inwestycyjnym: Inwestor zastępczy

Powierzchnia użytkowa budynku: 170 m2

Zakończenie inwestycji: 2020 r.

Opis: Lokal użytkowy U3, którego inwestorem zastępczym, w trakcie prac projektowych i wykonawczych był IEC, to mniejszy powierzchniowo sąsiad zrealizowanej obok, rok wcześniej restauracji Skarbnica Smaku. Nieruchomość  znajduje się na parterze w tym samym budynku, będąc częścią zabytkowego kwartału w Nowej Hucie wybudowanego w latach 1952 – 1956 wg. projektu J. Ingardena.

W przeciwieństwie do lokalu użytkowego U2, pierwotnie mieszczącego księgarnię Skarbnica, przeznaczenie lokalu U3 było kilkukrotnie zmieniane. W miejscu tym funkcjonowały: Kino Aktualności, Sam Spożywczy, Serovit, Coctail bar, Bar Laguna oraz bank.

W 2018 roku Spółka Intermont Eco Consulting podjęła nadzór nad zleconym projektem przebudowy,  a następnie nad wykonawstwem. Założeniem projektu było przystosowanie lokalu do nowo nadanej funkcji małej gastronomii, przy jednoczesnym poszanowaniu i podkreśleniu historycznej tkanki wnętrz.

Po przejściu przez  proces uzgodnień projektowych z konserwatorem i sporządzenie niezbędnej dokumentacji w celu uzyskania wymaganego pozwolenia na budowę, dokonano przebudowy wnętrz.

Lokal o powierzchni użytkowej 170 m2 mieści się na 2 kondygnacjach i został podzielony funkcjonalnie następująco: parter- zaplecze kuchenne, socjalne, sanitariaty i część konsumpcyjna, antresola – dodatkowa przestrzeń konsumpcyjna.

Zakres prac budowlanych objął: wymianę witryny stałej na otwieralną, zmianę układu ścian działowych, dostosowanie nowej instalacji (wentylacji, elektryki i wodno-kanalizacyjnej) do nowej funkcji, wykonanie sufitów z płyt gipsowo-kartonowych oraz budowę antresoli ze stalowymi schodami zabiegowymi.

We wnętrzu dokonano również konserwatorskich prac, w zakresie renowacji odkrytej w trakcie remontu kamiennej posadzki z Morawicy, rekonstrukcji gzymsu, wykonania odkrywek na ścianach i suficie w celu wydobycia pierwotnej kolorystyki lokalu. Przebudowa lokalu U3 z uwagi na drugą tego typu inwestycję wykonaną w tym samym budynku, pod nadzorem tych samych jednostek urzędowych, przeprowadzona została bez istotnych trudności pomimo ochrony konserwatorskiej.