Funkcja budynku: Gastronomiczna – restauracja

Lokalizacja: ul. Marii Konopnickiej 71, Kraków

Zakres prac: Adaptacja budynku

Rola IEC w procesie inwestycyjnym: Inwestor zastępczy

Powierzchnia użytkowa budynku: 430 m2

Zakończenie inwestycji: 2019 r.

Opis: Manufaktura Pieroga to restauracja, powstała w budynku będącym niegdyś rozlewnią, wykorzystywanej do produkcji profilaktyczno-zdrowotnej wody mineralnej „Krakowianka”. Obiekt do połowy lat dziewięćdziesiątych stanowił część kompleksu uzdrowiskowego Mateczny Zdrój, gdzie kiedyś można było leczyć wiele dolegliwości, a następnie pełnił funkcję magazynową.

Adaptacja budynku została przeprowadzona pod kierownictwem IEC pełniącym rolę inwestora zastępczego. Ze względu na – spowodowany upływem czasu –  zły stan obiektu, remont i renowacja objęły szeroki zakres prac przystosowujących miejsce do nowej funkcji. Poza wykonanymi we wnętrzu pracami (przystosowanie instalacji wentylacji, elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, budowa ścian działowych i inne roboty wykończeniowe) wymieniono zewnętrzną stolarkę okienną i drzwiową oraz przeprowadzono renowację elewacji.

Restauracja mieści się w sumie na 430 m2 powierzchni użytkowej, z czego 280m2 przeznaczono na salę konsumpcyjną, a pozostałą część zajmują zaplecze kuchenne, sanitarne, socjalne i magazynowe. Dużą atrakcją miejsca jest przestronny ogródek, który wiosną i latem przyciąga wielu gości chcących obcować z bogatą zielenią zabytkowego parku.

Wnętrze restauracji zostało urządzone w stylu eklektycznym, łączącym elementy industrialne z rustykalnymi. Na ścianach i belkach konstrukcyjnych powstały ręcznie malowane kolorowe grafiki o tematyce kulinarnej, które kontrastują z ciemnymi przewodami i urządzeniami instalacji elektrycznej oraz wentylacji. Połączenie ściennych obrazów z jasnymi, różnobarwnymi meblami oraz drewnianymi elementami, tworzy wesołą i przytulną przestrzeń dla gości.